Yaşam Haberleri


YAşAM HABERLERİ

- Çocuklara Kullandırılan Dairelerde Vergi 

Gayrimenkul sahibi mükelleflerin geçtiğimiz yıl elde ettikleri geliri beyan etmeleri için süre bugün itibarıyla başlamış durumda.
 

 
- Koltuk Arttıkça Vergi Azalıyor 

BİLİN bakalım, hangi koltuklar ve hangi vergi?Bırakın sade vatandaşı, bir vergi uzmanına dahi; “Koltuk sayısı arttıkça, ödenecek verginin azaldığı olay ne?” diye sorsanız, yanıtlamakta zorlanır.
 

 
- Kira Geliri Olanlar Dikkat! 

Her yıl mart ayında kira geliri elde edenlerin bundan dolayı ödemeleri gereken vergilerin beyanı ve ödemesi yapılıyor. Özellikle son birkaç yıldır hem kiraların banka üzerinden yatıyor olması ve hem de Maliye idaresinin yerinde kontrol ve denetimler yapması nedeniyle kira gelirlerinin vergilendirilmesi konusuna dikkat edilmesi gerekiyor. Biz de bu hafta konuyu uygulamalarıyla beraber ayrıntı
 

 
- Kaynana Vergisi ne Zaman Kalkacak? 

SORU: Benim derdim de “kaynana vergisi” ile ilgili.. Kayınvalidem, Şişli’deki 140 m2’lik evimde kira ödemeden oturuyor. Ben de sanki kira alıyormuş gibi beyanname verip, Gelir Vergisi (bana göre kaynana vergisi) ödüyorum.
 

 
- Taksit Sınırlaması Tüketiciyi Mağdur Etti 

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun (BDDK) 1 Şubat itibariyle kredi kartına taksit sınırlaması getirmesi tüketicinin belini büktü. Gıdadan, telekomünikasyona kadar tüm alışverişlerini kredi kartına taksitle yapan tüketici, yeni uygulamayla beraber banka kredilerine yöneliyor bu sefer de karşısına dosya masrafı, sigorta bedeli ve hesap işletim ücreti çıkıyor.
 

 
- Yurtdışında Eğitim Macera mı, Yoksa? 

Yoksulu da zengini de, çocuklar altın çağını yaşıyor.   Her ne kadar, hâlâ fazlasıyla sıkıntıları olsa da düne göre çok daha iyiler. Anne, babalar her zamankinden çok daha fazla onları ve eğitimlerini düşünüyor.
 

 
- Dul Kadınlara Aylık Bağlanıyor 

Ülkemizde son 10 yılda, sosyal devletin gereği olarak çok sayıda düzenleme yapıldı. Bir ülkede yaşayan insanların ilk eğitmenleri olan annelerimizin sosyal güvenlik kapsamına alınması toplumun geleceğe güvenle bakması için olmazsa olmaz şartlardandır. Bu kapsamda Başbakanımız Recep Tayip Erdoğan’ın talimatıyla yapılan düzenlemelerden birisi de “Eşi Vefat Etmiş Kadınlara Yönelik Düzenli Naki
 

 
- Halamdan da Kira mı Alacağım 

SORU: Annemi üç yaşında kaybetmişim. Beni halam büyüttü. İyi bir eğitim yaptım ve iş hayatına atıldım. Boğaz manzaralı güzel bir ev aldım ve halama kira almadan tahsis ettim. Geçenlerde, vergi dairesinden gelip evin bana ait olduğuna dair tespit yapmışlar. Halamdan kira almam gerekiyormuş doğru mu? Beni büyüten halamdan nasıl kira alırım?
 

 
- Köy Muhtarında Emeklilik 

Muhtarları da 30 Mart heyecanı sardı. Kentlerdeki muhtarlar ayda 370 lira prim öderken, köy muhtarları ise 259 liralık primle emekliliğe kavuşabiliyor. Aynı hak mantı-boncuk işi yapan kadınlar için de geçerli.
 

 
- Vatandaşların Kira Gelirlerinin Beyanı 

Gelir Vergisi Kanunu’muzda gelir vergisine tabi olacak gerçek kişiler “tam mükellefler” ve “dar mükellefler” olarak iki gruba ayrılmış olup, tam mükelleflerin gerek Türkiye içinde gerekse Türkiye dışında elde etikleri kazanç ve iratların tamamı üzerinden vergilendirileceği; dar mükelleflerin ise sadece Türkiye’de elde etikleri kazanç ve iratlar üzerinden vergilendirilecekleri hüküm altına
 

 
- Kız Arkadaşıyla Kalana Kira Vergisi Mi Var? 

SORU: İstanbul’da Boğaz manzaralı güzel bir evim var. Bu evde iki yıldır bir kız arkadaşımla beraber kalıyorum. Evlenmeyi de düşünmüyorum.
 

 
- Kira Gelirleri İstisnasına Sınırlama 

Önümüzdeki haftadan itibaren 2013 yılı gelirlerine ilişkin beyan verme süresi başlıyor. Mart’ın 25’ine kadar verilmesi gereken bu beyanlar gerçek kişilerin elde ettiği gelirlerdir. Tüzel kişilik olarak faaliyette bulunan kurum ve şirketlerin gelirleri ile ilgili beyanlar ise nisan ayı içerisinde yapılacak.
 

 
- SGK Gayrimenkul Satacak 

Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı, Ankara'nın Mamak İlçesi, Bursa'nın Nilüfer, Samsun'un İlkadım İlçesi, Manisa'nın Akhisar İlçesi'nde yer alan 4 gayrimenkulün satışını açık artırma usulüyle yapacak.
 

 
- Kira Konusunda En Çok Merak Edilenler 

PERŞEMBE gününden bu yana devam eden yazı dizimiz nedeniyle, adeta soru yağmuruna tutulduk. 2013 yılı kira gelirleri ile ilgili en çok sorulanlar ve yanıtları aşağıdaki gibi.
 

 
- Kurulan ve Kapanan Şirket Sayısı Arttı 

Türkiye genelinde 2014 yılı Ocak ayında kurulan şirket sayısı bir önceki aya göre yüzde 35.1 oranında artışla 5 bin 802 adet olurken, kapanan şirket sayısı yüzde 6.83 oranında artışla 2 bin 564 adet düzeyinde gerçekleşti. Kurulan şirket sayısı Ocak'ta geçen yılın aynı ayına göre yüzde 38.97 artarken, kapanan şirket sayısı yüzde 7.1 oranında azalış gösterdi.
 

 
- Kamuya 12 Bin Yeni Personel Alınacak 

Meclis'ten geçen torba yasa ile AFAD için 6 bin 511, İçişleri Bakanlığı için ise bin 967 yeni kadro ihdas edildi.
 

 
- Cebini Düşünen Dizeli Seçti 

5 yıl önce 1 milyon 111 bin olan dizel yakıtlı araç sayısı 2013 sonunda 2 milyon 497 bini geçti, 3 milyon 373 bin olan benzinli araç sayısı ise 2 milyon 888 bine geriledi
 

 
- Taksitle Harcama 1,5 Milyar Lira Azaldı 

Kredi kartına taksit sınırlamasının başladığı 1 Şubat'tan itibaren iki haftalık süreçte taksitli kredi kartı harcamaları 1,5 milyar lira azaldı
 

 
- Kira Geliriniz İçin Vergi Ödemeyebilirsiniz 

Kira gelirini beyan etmeden önce durumunuza bakın.Gerçek gider yöntemi, sizin için daha avantajlı ise, götürü gider yöntemini değil gerçek gider yöntemini seçin.
 

 
- Kira Gelirlerinin Beyanı 

Bir milyondan fazla ev ve işyeri sahibi, 1 Mart'tan itibaren beyanname verecek. 3 bin 200 liranın üstündeki vergi geliri için yüzde 15 vergi ödenecek. Geçen yıl emekli olup ikramiye alan ev ve işyeri sahipleri içinse yeni bir karar var.
 

 
- Taksitli Alışverişte Sınırı Aşan ‘Kart’! 

BDDK’nın taksit sınırlaması sonrası arayışa giren bankacılık sektöründen ilk hamle geldi. Dosya masrafsız yüzde 1.56’lık faizle 24 aylık kredi kullandırılıp, aidatsız karta yükleniyor
 

 
- Yurtdışında Tedaviye 70 Milyon TL Ödeme 

SGK yurtdışına tedaviye giden hastalara yaklaşık 70 milyon TL harcadı. Akciğer naklinde Avusturya, Almanya, ABD, kemik iliği ve kök hücre naklinde Almanya ve ABD, gen tedavisinde ABD, Almanya, İsviçre başı çekiyor
 

 
- Bankada Parası Olanlara Önemli Uyarı 

Bankalarda 10 yıldır işlem yapılmayan hesaplarla ilgili kritik süreç devam ediyor. Bankacılık Kanunu gereği bankalar unutkan mudiler için son çağrılarını yapmaya başladılar. Mevduatı zaman aşımına uğrayan mudilerin 16 Haziran 2014 tarihine kadar başvurmaması halinde, zaman aşımına uğramış mevduat bakiyeleri TMSF'ye devredilecek. En çok para ise İş Bankası'nda unutuldu.
 

 
- Altında Yükseliş Hız Kesmiyor 

Spot altının ons fiyatı 1,329 dolar seviyesini gördüİSTANBUL - Uluslararası piyasalarda ekonomik aktiviteye ilişkin kafa karıştıran makroekonomik veriler gelmeye devam ederken, 'güvenli liman' altında yükseliş sürüyor.
 

 
- İşsizlik Kasımda Yüzde 9.9 

Tarım dışı işsizlik oranı aynı dönemde 0.3 puan artışla yüzde 12; mevsim etkilerinden arındırılmış işsizlik yüzde 9.9 oldu
 

 
- Tahsil Edilemeyen Kiraların Beyanı 

Değerli okurlarımız, 2013 yılı kapandı ve 2013 yılında elde edilen kira gelirlerinin beyan dönemine girdik. Fakat, 2013 hesap döneminin bazı aylarına ya da tamamına ait kiralar ödenememiş olabilir. 2013 yılına ilişkin ödenemeyen/tahsil edilemeyen kiraların bulunması halinde hem ödeyemeyen kiracı, hem de kirayı tahsil edememiş olan gayrimenkul sahiplerinin beyan durumunun nasıl olacağı mesele
 

 
- Taksitle Harcama Düştü! 

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun (BDDK) kredi kartına taksit sınırlamasının ardından yayımlanan Merkez Bankası'nın ilk verisine göre taksitli kredi kartı harcaması bir haftada yaklaşık 700 milyon lira azaldı.
 

 
- Kira Gelirine ‘İstisna’ Gol! 

Kiracı olmaktansa, borca girip ev sahibi olmak daha iyidir anlamında sıkça kullandığımız bir özlü sözümüz “Borç ödenir, kira ödenmez” şeklindedir. Ama takdir edersiniz ki durum herkes için böyle değil.
 

 
- Maliye 4.5 Milyon Şirket Denetleyecek 

Gelir İdaresi Başkanlığı, 2014 Performans Programı’nda, stratejik plan çerçevesinde çizilen amaçlara yönelik performans hedefleri de sıralandı
 

 
- Kiracılara Kira Artış Şoku 

TÜRKİYE İstatistik Kurumu (TÜİK), konut kiralarına yapılacak artışlarda, hangi değişim oranının esas alınacağını açıkladı.Bu açıklama, ev sahiplerini sevindirecek ama milyonlarca kiracıyı da üzecek.
 

 
- İşçilikten Patronluğa Geçenin Tazminatı 

Soru: İşyerinde işçi olarak çalışırken patronlarım beni şirkete ortak yaptı. İşçilikten çıkışım yapıldı. İşyerinde yaklaşık 4 yıldan beri işçi olarak çalışmışlığım var. Bu sürenin kıdem tazminatını alabilir miyim? M. İşler
 

 
- Her Üç Kişiden Biri Mesleğini Yapmıyor 

Günümüzde en önemli istihdam güvencesi, işverenin talep ettiği nitelik ve özelliklere sahip olmak. Ancak Türkiye’de iş bulmak isteyenlerin işverenlerin ihtiyaçlarını ne ölçüde karşıladığı hususu oldukça tartışmalı.
 

 
- Gurbetçiye 4 Bin Liraya Emeklilik 

Gurbetçi sigortalılar, yurtdışında çalıştıkları süreleri Türkiye’de borçlanıp emekli olabiliyorlar. Yurtdışı borçlanması için alt sınır günlük 11,4 TL. Yani 5 yıllık süre için alt sınırdan 20.520 TL ödenmek zorunda.
 

 
- Nüfus Artış Eğilimleri Alarm Veriyor 

Tıpkı cari açık gibi Türkiye’nin temel yapısal sorunlarından birisi de nüfus eğilimleri ile istihdam yapısı arasındaki büyük dengesizlik. Son açıklanan 2013 sonu nüfus verileri, bu sorunun olumsuz yönde gelişmeye devam ettiğini bir kez daha ortaya koydu.
 

 
- İfadesini Almadan Hizmetini Silemez 

Son günlerde SGK denetim elemanları tarafından yapılan incelemelerle binlerce çalışanın hizmetleri silindi. Ancak, işin enteresan yanı hizmetleri silinen çalışanın bundan haberi emekli aylığı kesilince oluyor… SGK denetim elemanı çalışanın ifadesini almadan hizmetini silemez…silmemeli…
 

 
- 2013 Kira Gelirlerinde Vergileme Sistemi 

Değerli okurlarımız mesken kiralarından elde edilen kazancın bir kısmı GelirVergisi Kanununun (GVK) 21’inci maddesi ile istisna edilmiştir. Ancak, bu istisnadan yararlanmanın şartları 6322 sayılı kanunun 5. Maddesiyle 2013 ve izleyen yılların kazançlarına uygulanmak üzere değiştirilmiştir. İşte bu yazımızla yapılan değişiklik sonrası istisnadan nasıl yararlanılacağı ele alınacaktır.
 

 
- Yıllık İzinleri Şimdiden Düzenleyin 

Bahar geliyor, sonrasında da yaz. Çalışanların yıllık izin haklarını ne zaman kullanacaklarını şimdiden planlamakta fayda var… Yıllık iznin ne zaman kullanılacağını genelde işveren karar verir ama izin kurulu varsa yetki kuruldadır…
 

 
- Temizlik Yapana Ek Ücret Var 

Esas işi bittikten sonra işyerinde temizlik işleri yapanlara ek ücret ödeniyor. Bir işçinin esas işi bittikten sonra yada esas işi başlamadan önce temizlik işlerinde çalışabilmesi belirli kurallara bağlı. Bu kurallar Hazırlama, Tamamlama Ve Temizleme İşleri Yönetmeliğinde belirtilmiştir. (Bakınız  28.04.2004  tarihli ve 25446 sayılı Resmi Gazete). Buna göre temizleme işlerinde çalıştırılacak
 

 
- Hemşire Cezası Ödemeyin 

Soru: Sadettin Bey, bir tekstil firmasının mali müşaviriyim. Atölyemizde 35-40 civarı çalışan var. 1 Ocak 2014 itibariyle bir işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı ile sözleşme yaptık. Fakat bir de diğer sağlık personeli diye bir elemandan bahsediliyor. Hekim ve uzman dışında böyle bir eleman çalıştırma zorunluluğumuz var mı? Bunun mevzuattaki dayanağını söyleyebilir misiniz? Metin D.
 

 
- Kız Babası Damada Başlık Parası Öder Mi? 

SORU: Kızımın iki yıldır arkadaşlık ettiği bir genç var. Evlenme aşamasına gelmiş gibiler. Geçenlerde kızıma; “Bizim adetlerimize göre, kız babası damat adayına ‘drahoma’ adı altında başlık parası benzeri bir ödeme yaparlar. Baban şimdiden net iki milyon dolar hazırlasın” demiş. Hocam, hem kızı vereceğiz hem de drahoma adı altında damada para mı vereceğiz? Kız da oğlanı çok seviyor.
 

 
- Asgari Geçim Sınırı 3 Bin 814 Lira 

Türkiye Kamu-Sen, 2014 Ocak ayında dört kişilik ailenin asgari geçim sınırının 3 bin 814 lira 71 kuruşa yükseldiğini bildirdi.
 

 
- Gümrük Çalışanlarına Müjdesi 

Torba Yasa'da gümrük çalışanlarını sevindirecek; ek tazminat ödemeleri ve en üst seviyeden mesai ücreti gibi düzenlemeler de yer alıyor
 

 
- Çinli Bankacılık Devi Geliyor 

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, sanayicilerle yaptığı toplantıda beklenmedik bir açıklama yaptı. Büyük bir bankacılık devine çok yakında lisans vereceklerini açıkladı.
 

 
- İş Güvenliğinde Tehlike Sınıfları 

Türkiye iş kazaları konusunda ne yazık ki iyi bir görünüme sahip değil. 2013 verilerine göre en az 1.235 işçi iş kazaları sonucu yaşamını yitirdi.
 

 
- Dolmuştaki Kaza İş Kazası Sayılmaz 

SORU: Bir arkadaşım işyerine giderken evinin önünden bindiği dolmuşta trafik kazası geçirdi. Hastanede tedavisi sürüyor. İş kazası sayılır mı?
 

 
- Sigorta Sektörünün Prim Üretimi Arttı 

Türkiye'de sigorta sektörünün geçen yılki prim üretimi, önceki yılın aynı döneminde göre yüzde 22 arttı
 

 
- Erkek Sigortalıların Emeklilik Koşulları 

İlk defa 8 Eylül 1976 tarihinden önce Sigortalı Olan Erkekler ile ilk defa 8 Eylül l981 tarihinden önce isgortalı olan kadınların emekliliğinin hesaplanmasında işe giriş tarihi önem taşımaktadır.
 

 
- Borçlanmayla Aylık Artar mı? 

Borçlanma sigortalılara tanınmış önemli bir haktır. Yurtdışı borçlanması yurtdışında Türk Vatandaşıyken çalışılmış süreler için erkek sigortalılara veya yurtdışında Türk vatandaşıyken çalışmış veya ikamet etmiş kadın sigortalılara tanınan geniş bir hak olmakta.
 

 
- Yeni Düzenleme Onları Vurdu 

BDDK’nın 1 Şubat’ta yürürlüğe giren kredi kartı taksitleri ve tüketici kredilerini sınırlandıran yönetmeliği, satışların bıçak gibi kesilmesine neden oldu. Uygulamanın ilk günlerine rağmen taksitli satış düzenlemesinin etkileri görülmeye başlandı.
 

 
- 46.5 Milyar Metreküp Doğalgaz Tükettik 

EPDK'nın doğalgaz tüketim tahmini 46 milyar 500 milyon standart metreküp oldu

 

NACİ TURAN Serbest Muhasebeci Mali Müşavir.
Adres: Bulgurlu Mah. Söğütlü Çayır Cd. Dere Sk. No: 21/9 Üsküdar / İSTANBUL
Tel: 0216 481 13 01
Fax: 0216 481 11 01
Gsm: 0536 583 71 91
E-posta: info@nacituran.com
nacituran.com © Copyright 2014
Her Hakkı Saklıdır.
( Tasarım ve Yazılım:  bilnet.com.tr )