Finans Haberleri


 

 

.

 

Küresel Kur Krizinin Başlangıcı mı?

Pek çok para birimi için ortamın çok daha hızlı ısındığı kaydedilirken, bu durumun yeni bir kur krizinin başlangıcı olup olmayabileceği sorgulanıyor.

 
 

 

 

FİNANS HABERLERİ

- Dolar, Kurumsal Taleple Yükseldi 

TL'deki sert değer kazancı sonrası artan kurumsal talep ile kur 2.2430'a kadar yükseldi. Dolar/TL saat 11:45'te 2.2230 seviyesinden işlem görüyor
 

 
- Küresel Kur Krizinin Başlangıcı mı? 

Pek çok para birimi için ortamın çok daha hızlı ısındığı kaydedilirken, bu durumun yeni bir kur krizinin başlangıcı olup olmayabileceği sorgulanıyor.
 

 
- 200 Yıllık İktisat Tarihi 

Dün dolar yeniden 2.40 TL’ye yaklaştı. Ardından bu akşam Para Politikası Kurulu’nun olağanüstü toplanacağı açıklandı. Piyasa “faiz artışı geliyor” diye tefsir etti. Dolar 2.31 TL’ye, gösterge faiz yüzde 10,9’a gevşedi.
 

 
- Bankalar Harekete Geçti! 

Kredi kartı alışverişlerinde 1 Şubat'ta başlayacak sınırlama öncesinde bankalar harekete geçti. Tüketicileri telefon yağmuruna tutan bankalar, kart limitlerini artırmayı teklif ediyor. Firmalar ise müşterilerine taksit SMS'leri atıyor.
 

 
- Borsada Düşüş Yüzde 3'ü Aştı 

TL'deki değer kaybının ivme kazanmasıyla BIST'teki düşüş yüzde 3'ü aştı. Özellikle Koç Holding’in kayıpları ön plana çıkıyor
 

 
- Dolar Güne Yeni Rekorla Başladı 

Dolar/TL 2.2090'a kadar yükselerek yeni tarihi zirvesini gördü
 

 
- Dolar 2.10 Lirayı Aştı! 

Güne dengeli başlayan yurtiçi piyasa yeniden hareketlendi. Dolar/TL 2.10'u aşarak tarihi rekorunu yeniledi. Borsada tepki alımları sınırlı kaldı, endeks yüzde 1.5 düşüşte
 

 
- Teminat Mektupları Koruma Altında 

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, teminat mektuplarının Bakanlar Kurulu kararı kapsamında koruma altında olduğunu belirterek, Libya bankaları tarafından Türk firmalarının teminat mektuplarının nakde çevrilmesinin söz konusu olmadığını vurguladı.
 

 
- En Çok Getiriyi Dolar Yaptı 

Hem Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE) hem Üretici Fiyatları Endeksi (ÜFE) ile indirgendiğinde geçen ay, en fazla reel getiriyi dolar sağladı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), kasım ayına ilişkin "Finansal Yatırım Araçlarının Reel Getiri Oranları"nı açıkladı. Buna göre, aylık bazda en yüksek reel getiriyi sağlayan yatırım aracı, ÜFE ile indirgendiğinde yüzde 1,10, TÜFE ile indirgen
 

 
- Dolar Rekora Doğru Koşuyor 

Dolar, 2,05 lirayı aşarak TL karşısında üç haftanın en yüksek seviyesini gördü.Dolardaki yükselişte ABD Merkez Bankası Fed’in aylık 85 milyar dolarlık varlık alımlarını kısa sürede azaltabileceği endişeleri etkili oldu.
 

 
- Döviz Mevduatı Eğilimleri 

Para piyasaları eski güzel günlere bir türlü dönemiyor. Sepet kur dün 2.39 TL’yi aştı. Gösterge tahvil faizi fazla oynamadı. Son baktığımda yüzde 9,1 düzeyinde yatay seyrediyordu. En azından sakin bir gün sayılabilir.
 

 
- Faizin Ekonomi Politiği 

Mali piyasada İran anlaşmasının olumlu havası kısa sürdü. Döviz sepeti yeniden 2.38 TL’ye, gösterge tahvil faizi yüzde 9’un üzerine çıktı. Şaşırtıcı değildir. Uzun süredir bu düzeylere “yeni normal” diyorum.
 

 
- Dolar Yeniden 2 TL'nin Üzerinde 

İran'la ilgili gelişmeler ve Merkez Bankası'nın adımlarıyla dün 2 liranın altına inen dolar bugün yeniden 2 lirayı aştı
 

 
- Negatif Reel Faiz 

İran’la anlaşma bölgede önemli bir gerginliği hafifletiyor. Türkiye’ye siyasi ve ekonomik etkisi olumlu olur. Nitekim dün döviz sepeti 2.35 TL’nin (dolar 2 TL’nin) altına indi. Gösterge faiz yüzde 9’un altına gevşedi.
 

 
- Altın ve Dolar Düştü, Borsa Yükseldi 

İran'ın Batılı ülkelerle anlaşması ve Merkez Bankası'nın sıkılaştırma adımlarıyla dolar, 1 Kasım'dan sonra ilk kez 2 liranın altına indi. Borsa, haftaya yüzde 1'in üzerinde kazançla başladı. Geçen hafta Fed’in varlık alımlarını azaltabileceği sinyaliyle dört ayın en düşüğüne gerileyen altın fiyatları ise, fon çıkışları nedeniyle düşüş eğilimini sürdürdü.
 

 
- Altın Fiyatlarında Şok Düşüş 

Altın fiyatları, Fed'in son toplantısının tutanaklarını açıklaması öncesinde yatırımcıların dikkatlerini Fed'in varlık alım programının görünümüne çevirmeleri ile birlikte, son beş haftanın en düşük seviyesine geriledi.
 

 
- Dolardan Görülmemiş Zirve 

ABD ekonomisinde iyi gelen istihdam verileri ve Avrupa Merkez Bankası'nın faiz indirme kararının ardından gösterge bono faizleri iki ay sonra yüzde 9'u aştı. Gösterge bono faizinin yükselişi ile birlikte borsada satış baskısı artarken dolar da 2.05 TL'nin üstüne çıktı.
 

 
- Kredi Kartı Sayısında Yüzde 8'lik Artış 

BKM verilerine göre, eylül itibariyle kredi kartı sayısı 56,7 milyona, banka kartı sayısı ise 97,5 milyona yükseldi
 

 
- KOBİ’ler Teşviklerden Haberdar mısınız? 

Türkiye’de 250’den az kişi istihdam eden ve yıllık bilançosu 40 milyon TL’yi aşmayan şirketler küçük ve orta ölçekli işletmeler (KOBİ) olarak adlandırılıyor.
 

 
- Reel Kur Ekimde Yeniden Artabilir 

TÜFE esas alınarak hesaplanan reel efektif döviz kuru endeksi eylülde 108.31’e gerileyerek bu yılın en düşük düzeyine inmişti.
 

 
- Merkez Bankası Faizlere Dokunmadı 

Politika faizi yüzde 4.50, borç alma faizi yüzde 3.50, borç verme faizi ise yüzde 7.75 seviyesinde kaldı.
 

 
- Altın Yükseliyor, Dolar Düşüyor 

Altın, Fed'in ABD'deki bütçe krizinin çözülmesi sonrasında aylık 85 milyar dolarlık tahvil alımlarına devam edeceği beklentileriyle değer kazandı.
 

 
- Kur Savaşlarında Avantaj Dolarda 

Saxo Bank Döviz Strateji Birimi Başkanı Hardy, doların Japon Yeni karşısında zayıf kalsa da likit para birimlerine karşı güçleneceğini savundu. Hardy, "TCMB'nin faiz oranlarına dokunmayacağına söz vermesini şaşırtıcı buluyorum" dedi.
 

 
- Tek Limit'te Sona Doğru 

BDDK, ‘tek limit’ uygulamasını hayata geçirmeye hazırlanıyor
 

 
- Döviz Kuru İle Dalgalanmak 

Türk Lirası'nın değerinde yaşanan dalgalanmalar beklentileri olumsuz yönde etkileyerek hem kırılganlığı artırıyor, hem de risk alma isteğini geriletiyor.
 

 
- Merkez Döviz Satış Tutarını Yükseltti 

Merkez Bankası (TCMB) 30 Eylül'de uygulayacağı bir günlük ek parasal sıkılaştırmada (EPS) döviz satışı tutarını en az 120 milyon dolara revize etti.
 

 
- Kur Tahmini Nasıl Tutar 

Fed’in “statükoya devam” kararının yol açtığı piyasa coşkusu kalıcı olmadı. Adeta saman alevi gibi hemen sönüverdi. Yerini başka tedirginlik ve korkular aldı. Anlaşılan bu balonun da patlama zamanının geldiği düşüncesi yaygınlaşıyor.
 

 
- Dolar Düştü, Altın Coştu 

Fed'in varlık alımlarına devam kararının ardından dolar 1,94 seviyesinin altına indi. 1291 dolara kadar düşen altın da, karardan hemen sonra hızla yükselerek 1347 dolara çıktı. Borsa da güne yüzde 5'e yakın primle başladı.
 

 
- Merkez Faize Dokunmadı 

Merkez Bankası, faiz oranlarında değişikliğe gitmedi.Faiz kararlarını açıklayan Para Politikası Kurulu, politika faizini yüzde 4,5'te tuttu.
 

 
- Dolarda Çok Sert Düşüş 

Fed başkanlığı için adı en güçlü aday olarak telaffuz edilen Larry Summers çekilince dolar sert düştü. Geçen hafta 2.02 TL civarında işlem gören dolar 2 TL'nin altını gördü.
 

 

NACİ TURAN Serbest Muhasebeci Mali Müşavir.
Adres: Bulgurlu Mah. Söğütlü Çayır Cd. Dere Sk. No: 21/9 Üsküdar / İSTANBUL
Tel: 0216 481 13 01
Fax: 0216 481 11 01
Gsm: 0536 583 71 91
E-posta: info@nacituran.com
nacituran.com © Copyright 2014
Her Hakkı Saklıdır.
( Tasarım ve Yazılım:  bilnet.com.tr )