Duyurular


Geçici Vergi Beyan Süresi Uzatıldı

MESLEKİ DUYURULAR

- Sermaye Artırımı İçin İki Ay Ek Süre 

Sermaye artırımı için 14 Şubat'a kadar başvurmayan şirketlere iki ay ek süre verilecek
 

 
- Geçici Vergi Beyan Süresi Uzatıldı 

Ekim-Kasım-Aralık 2013 Dönemine ait Dördüncü Üç Aylık Geçici Vergi Beyannamesinin Verilme Süresinin Uzatılması
 

 
- İş Verenler Bu Rakamlara Dikkat 

Eğer işveren, ücretlere ilişkin yükümlülüklerini yerine getirmezse ceza ödeyebilir.
 

 
- Vergi Borcuna Taksit İmkanı Geliyor 

İstanbul Vergi Dairesi Başkanı Mustafa Dakın, dün yaptığı açıklamada, "Tüm mükelleflerimizi borçlarını öğrenmeye ve ödemeye davet ediyoruz" dedi. Katma Değer Vergisi (KDV), Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) ve geçici verginin haricindekiMotorlu Taşıtlar Vergisi ve trafik, kaçak geçiş gibi cezalar için de taksitlendirme talep edilebildiğini kaydedenDakın, "İyi niyetli mükelleflerimiz
 

 
- SGK’dan 4.5 Milyon Kişiye ‘Prim Affı’ 

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) prim borcu olan 4.5 milyon kişiyi affetmeye hazırlanıyor. 1.5 milyon esnafın SGK’ya borcu 21.8 milyar lira. Gelir testi yaptırmayan 3 milyon kişinin de 4 milyar lira borcu birikti. Af düzenlemesi torba yasaya girdi
 

 
- E-faturada Mükelleflere 3 Ay Ek Süre 

Maliye Bakanlığı, elektronik fatura (e-fatura) kullanımına ilişkin önemli yenilikler getirecek mevzuatı hazırladı. Bakanlığa gelen yoğun talep üzerine mükelleflere 3 ay ek süre tanınacak
 

 
- 1 Ocak'ta Başlıyor, 80 Bin Lira Cezası Var! 

İşyerleri için iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi bulundurma uygulaması 1 Ocak 2014’te resmen başlıyorİş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi bulundurma uygulaması 1 Ocak 2014’te resmen başlıyor. Bozkır, bin TL'den başlayan cezaların 80 bin TL'ye kadar ulaştığını dile getirdi.
 

 
- 2014 Yılı Vergi Takvimi Yayınlandı 

Mükelleflerin beyan ve ödeme dönemlerini kolayca takip edebilmeleri için hazırlanan “2014 Yılı Vergi Takvimi” internet ortamında sunulmuştur.
 

 
- Prim Affı Geliyor mu? 

Prim affı, yapılandırma veya ödeme kolaylığı, adına ne dersek diyelim, sosyal güvenlik sistemimizde birkaç yılda bir af konusu gündeme geliyor. Geçmişin alışkanlıkları, sistemin biriktirdiği sorunlar, genel ekonomik gidişat gibi pek çok faktör bu beklentiyi besliyor. Yine bu yönde beklentilerin yükseldiği ve af kulislerinin kabardığı günleri yaşıyoruz. Özellikle Genel Sağlık Sigortası (GSS)
 

 
- E-Haciz Bugün Başlıyor 

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) prim alacakları tahsil ve takibine ilişkin başlatacağı e-haciz uygulamasında Antalya pilot il seçildi. Uygulama, Antalya’da 18 Kasım Pazartesi günü hayata geçiriliyor.
 

 
- SGK'dan Çalışma İzni İçin Açıklama 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Kurumu Müsteşarı Fatih Acar, 6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu kapsamında sanayici ve iş adamlarının işini kolaylaştıracak yeni bir çalışma başlatacaklarını söyledi. Yurt dışından mühendis getirmek için çalışma izni başvurusunu Ankara'ya gelerek yapan iş adamlarının işini kolaylaştıracaklarını ifade eden Müsteşar Acar...
 

 
- Bu Kez Uzatma Yok 

Bu yıl çıkarılan ‘Varlık Barışı’nda artık son günlere gelindi. 31 Ekim varlık barışında bildirim için son gün.
 

 
- KDV ve Muhtasar Beyan Süresi Uzatıldı 

Konuya ilişkin yapılan yazılı açıklamada, yoğun iş yüküyle ilgili Bakanlığa iletilen sorunlar nedeniyle Vergi Usul Kanununun mükerrer 28. maddesindeki yetkiye dayanılarak, 23 Ekim 2013 akşamına kadar verilmesi gereken Muhtasar beyannameler ile 24 Ekim 2013 akşamına kadar verilmesi gereken KDV beyannamelerinin verilme sürelerinin, 25 Ekim Cuma günü sonuna kadar uzatıldığı bildirildi.
 

 
- E-fatura Uygulaması 01.01.2014'te Başlıyor 

Türkiye’de, bazı sektörlerde belli kriterleri yakalayan şirketler için zorunlu e-fatura uygulaması, 1 Ocak 2014’te başlıyor...Yeni yıla kadar 50 bin firmanın bu sisteme geçmesi bekleniyor. Bugüne kadar başvuru 20 bini geçti.
 

 
- SPK Eski-Yeni Hisse Ayrımını Kaldırıyor 

SPK tebliğ taslağında kâr payı dağıtımında eski-yeni hisse ayrımının kaldırılması öngörülüyor.SPK, payları borsada işlem görmeyen ortaklıkların kar payını nakden dağıtmalarına ilişkin tebliğ yayımladı
 

 
- E-fatura İle İşlemler 2 Saniyeye İndi 

Gelir İdaresi Başkanı Mehmet Kilci, uygulanan elektronik fatura sistemi sayesinde 27 iş gününde bir memurun yapabildiği işlemin, 2 saniyede yapıldığını söyledi.
 

 
- Geçici Vergi Ödemesinde Değişiklik 

Maliye Bakanlığı tarafından hazırlanan ‘Gelir Vergisi Kanun Tasarısı’nın ‘Geçici Vergi’ başlıklı 81. maddesi uyarınca “Basit usulde vergilendirilenler hariç kazanç sahipleri, serbest meslek erbabı ve kurumlar cari vergilendirme döneminin gelir vergisine mahsup
 

 
- Mükelleflere Elektronik Takip 

Maliye, bankaların e-haciz uygulamasının benzerini başlatıyor. Bu kapsamda mal varlıklarının araştırılmasında vergi dairelerinin tamamının elektronik ortamda birbirlerine bağlantısı sağlanacak. Bakanlık, 5 bin liranın üzerinde borcu olanlar için, yurt çapında inceleme yapacak.
 

 
- Trafik Para Cezaları Son Tarih 31 Ekim 

Nevşehir Defterdarı Hatice İşcen Ercoşman, 31 Aralık 2010 ve öncesinde verilmiş trafik cezasıyla karayolunda yük taşıma kaynaklı cezaların 31 Ekim 2013 tarihine kadar ilgili vergi dairesine başvuruda bulunması halinde yeniden yapılandırılacağını söyledi. Ercoşman, yapılandırma kapsamında cezalardaki gecikme ve faiz tutarlarının silineceğini, ana paraya TEFE/ÜFE aylık değişim oranları eklenerek bo
 

 
- İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimleri 

Bilindiği üzere, faaliyet gösterdikleri sektörlere göre farklılıkları bulunsa da her işyeri, yapılan işin niteliğiyle bağıntılı olarak, sağlık ve güvenlik tehlike ve risklerini bünyesinde barındırmaktadır.
 

 
- E-Fatura Hakkında Duyuru 

421 Sıra No’lu VUK Genel Tebliği ile e-Fatura kullanma zorunluluğu getirilen mükelleflerimizin 2 Eylül 2013* PAZARTESİ tarihine kadar e-fatura uygulamasına BAŞVURMALARI ve 2013 yılının sonuna kadar fiilen e-fatura sistemini kullanmaya başlamaları gerekmektedir.
 

 
- Geçici Vergi Beyan Süresi Uzatıldı 

Maliye Bakanı Şimşek'in talimatıyla Nisan-Haziran/2013 dönemine ilişkin ikinci üç aylık geçici vergi beyannamesinin verilme ve ödeme süreleri 19 Ağustos 2012 tarihine uzatıldı.
 

 
- Defter'de Hapis ve Büyük Para Cezası 

Yevmiye defteri, envanter defteri, pay defteri, yönetim kurulu karar defteri, genel kurul toplantı ve müzakere defterinin, herhangi birine dahi olsa, hiç kayıt yapılmaması 73 bin liraya kadar ceza kesilmesini, bu ceza ödenmezse hâkim karşısına bile çıkmadan...
 

 
- Ağustos 2013 Vergi (Mali) Takvimi 

2013 II. Geçici Vergi Dönemine (Nisan-Mayıs-Haziran) Ait Gelir Geçici Vergisinin Beyanı, 2013 II. Geçici Vergi Dönemine (Nisan-Mayıs-Haziran) Ait Kurum Geçici Vergisinin Beyanı, Temmuz 2013 Dönemine Ait Katma Değer Vergisinin Beyanı ve Ödemesi
 

 
- BA - BS Formu Bildirim Süresi Uzatıldı 

31.07.2013 tarihine kadar elektronik ortamda gönderilmesi gereken 2013/Haziran dönemine ilişkin Ba ve Bs bildirim formlarının süresinin uzatılmasına dair açıklama.
 

 
- Binlerce Esnafa İhbarname Gönderildi 

Türkiye genelinde son 10 yıl içinde iş yeri açıp kapayan fakat oda kayıtlarını sildirmeyen binlerce esnaf evlerine ulaşan binlerce liralık aidat borcu ihbarnameleri ile şaşkına döndü. Sorumlu odaların hukuk bürolarınca gönderilen ihbarnamelerde, “Aidat borçlarınızı 15 gün içinde ödememeniz halinde hakkınızda dava açılacaktır” uyarısı yer aldı.
 

 
- Sağlıkçı Çalıştırmayana 2.695 TL Ceza 

İşyerlerinde yardımcı sağlık personeli bulundurma zorunluluğu ‘resmen’ başladı. Yönetmelik, geçtiğimiz cumartesi günü Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Artık az tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde çalışan başına ayda en az 6 dakika, tehlikeli sınıfta çalışan başına ayda en az 9 dakika ve çok tehlikeli sınıfta çalışan başına ayda en az 12 dakika yardımcı sağlık personelin
 

 
- Temmuz 2013 Bildirim ve Beyan Süreleri 

SGK Bildirimleri ile KDV ve Muhtasar Beyannamelerinin 29 Temmuz 2013 - Pazartesi tarihinde saat 23:59'a kadar verilmesi gerekmektedir.
 

 
- SGK'dan Mali Tatil Duyurusu 

5604 sayılı Mali Tatil İhdas Edilmesi Hakkında Kanuna istinaden her yılın temmuz ayının birinden yirmisine kadar (yirmisi dahil) malî tatil uygulanmakta olup,haziran ayının son gününün tatil günü olması halinde, malî tatil, temmuz ayının ilk iş gününü takip eden günden başlamaktadır.
 

 
- MTV Ödemesi Hakkında 

Her yıl Ocak ve Temmuz aylarında iki eşit taksitte ödenen Motorlu Taşıtlar Vergisinin (MTV) 2013 yılına ilişkin ikinci taksitinin ödeme süresi 31 Temmuz 2013 Çarşamba günü sona erecektir.
 

 
- ÖZEL HABER: Mali Tatil Hakkında Her Şey 

15.03.2007 tarihinde kabul edilen 5604 sayılı Mali Tatil İhdas Edilmesi Hakkındaki Kanun, 28.03.2007 Tarih ve 26476 sayılı Resmi Gazetede yayımlanmış ve Resmi Gazetede Yayımlandığı gün itibariyle yürürlüğe girmiştir.
 

 
- Engelliler İçin Vergi Rehberi Güncellendi 

Engelli mükelleflerimize kolaylık sağlamak amacıyla Başkanlığımızca hazırlanan “Engelliler İçin Vergi Rehberi”nde;  Gelir Vergisi Kanununa göre engellilik indirimi uygulaması ile diğer kanunlarda engellilere sağlanan vergi avantajları konularına ilişkin açıklama ve örnek uygulamalara yer verilmiştir.
 

 
- Ödeme Kaydedici Cihazlar Hakkında 

Bilindiği üzere, Bakanlığımızca yayımlanan 426 Sıra Numaralı Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği ile 3100 sayılı Katma Değer Vergisi Mükelleflerinin Ödeme Kaydedici Cihazları Kullanmaları Mecburiyeti Hakkında Kanun ve ilgili mevzuatına göre ödeme kaydedici cihaz kullanmak zorunda olan mükelleflerden, faaliyetlerinde seyyar EFT-POS cihazı kullananlara ve yol kenarı otopark hizmeti veren mükellefl
 

 
- Parasını Getirene Vergi Avantajı 

Türk vatandaşlarının yurtdışındaki parasının Türkiye'ye getirilmesini amaçlayan "varlık barışı" düzenlemesinin de yer aldığı torba yasa tasarısı, Meclis Genel Kurulu’nda kabul edildi. Mecliste kabul edilen düzenlemeyle, yurtdışındaki para, altın, döviz, ve yatırımlarını Türkiye'ye getirmek için 31 Temmuz'a kadar beyanda bulunanlara vergi avantajı geliyor...
 

 
- Vergi Beyannamesi İçin Ek Süre 

Ocak-Mart/2013 Dönemine İlişkin Birinci Üç Aylık Geçici Vergi Beyannamesinin Verilme Süresi 17 Mayıs 2013 Cuma Günü Sonuna Kadar Uzatılmıştır.
 

 
- Kesin Mizan Verilme Süresi Uzatıldı 

Kurumlar vergisi mükellefleri tarafından 1 Nisan-30 Nisan 2013 tarihleri arasında verilmesi gereken 2012 yılı Kesin Mizan bildirim süresinin uzatılmasına dair açıklama.
 

 
- Beyanname Verme Süresi Uzatıldı 

Beyanname verme süresinin uzatılması, ödeme süresini etkilemeyecek. Kurumlar Vergisi beyannamesinin verilme süresi, 29 Nisan Pazartesi günü sonuna kadar uzatıldı.
 

 
- 12. Taksit Ödemesi 

6111 Sayılı Kanun Kapsamında Yapılacak 12. Taksit Ödemesinin 1 Nisan 2013 Tarihi Akşamına Kadar Yapılması Gerekmektedir.
 

 
- Mükellef Bilgileri Bildirimi 

413 Seri No'lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği uyarınca düzenlenmesi gereken Mükellef Bilgileri Bildirimi 2013 yılı için İnternet Vergi Dairesi ekranında kullanıma açılmıştır.
 

 
- Emlak Vergisinde Muafiyete Dikkat! 

Emlak Vergisi, 23 milyon civarında vatandaşı yakından ilgilendiriyor. Ev, yazlık, büro, dükkan, mağaza, arsa ve arazisi olanlar 2013’te 2012’ye kıyasla “zamlı emlak vergisi” ödeyecekler. Yeni büyükşehir olan illerde ise, emlak vergisi oranı yönünden ilginç bir sürpriz var.
 

 
- Yevmiye Defterinin Kapanış Tasdik Süresi 

1 Temmuz 2012 tarihinde yürürlüğe giren Yeni Türk Ticaret Kanunun 64. Maddesinde Yevmiye Defterinin ve A.Ş. Yönetim Kurulu Karar Defterinin kapanış tasdiki,   hesap döneminin üçüncü ayının (Normal hesap dönemlerinde 31/Mart) sonuna kadar yapılacağı belirtilmiştir.
 

 
- KDV ve Gelir Vergisi Beyan Süresi 

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, mükelleflerden gelen yoğun talepler doğrultusunda, vatandaşın mağdur olmaması için KDV ve gelir vergisi beyannamelerinin verilme süresinin uzatılmasına karar verildiğini bildirdi.
 

 
- Beyanname Verme Süresi Hakkında 

Beyanname verme süresinin son günlerinde meydana gelen muhtemel yoğunluktan etkilenmemek için mükelleflerimizin işlemlerini son günlere bırakmaması gerekmektedir.
 

 
- Beyanname Verme ve Ödeme Tablosu 

Mükellefleri vergilendirme sürecinde vermeleri gereken beyannameler konusunda bilgilendirmek amacıyla ilgili mevzuatlar esas alınarak hazırlanan “Beyanname Verme ve Ödeme Süreleri” tablosu.
 

 
- Yevmiye Defteri Kapanış Onayı Tarihi 

Torba yasa plan bütçe komisyonunda kabul edildi.Yevmiye defterlerinin kapanış onayı haziran sonuna kadar yapılabilecektir.
 

 
- Vergi Dairesine Gelemeyecek Olanlar 

60 Yaşını Doldurmuş Mükellefler ile Engelliliği, Yaşlılığı veya Hastalığı Nedeniyle Vergi Dairesine Gelemeyecek Durumda Olanların Kira Gelirine İlişkin Beyannamelerinin Verilmesi.
 

 
- Gelir Vergisi Beyan Dönemi Başladı 

Gerçek kişilerin 2012 yılı içinde elde ettiği kazanç ve iratlar için beyanname verme süresi 1 Mart 2013 tarihinde başladı. Mükelleflerimiz 2012 yılı kazançlarına ilişkin Yıllık Gelir Vergisi Beyannamelerini 1- 25 MART 2013 tarihleri arasında verebileceklerdir.
 

 
- Ticari Kazançların Vergilendirilmesi 

Ticari Kazancın Gerçek Usulde Vergilendirilmesi Rehberi Yayınlandı. Tic

NACİ TURAN Serbest Muhasebeci Mali Müşavir.
Adres: Bulgurlu Mah. Söğütlü Çayır Cd. Dere Sk. No: 21/9 Üsküdar / İSTANBUL
Tel: 0216 481 13 01
Fax: 0216 481 11 01
Gsm: 0536 583 71 91
E-posta: info@nacituran.com
nacituran.com © Copyright 2014
Her Hakkı Saklıdır.
( Tasarım ve Yazılım:  bilnet.com.tr )